Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lanškroun

10. 6. 2007

Průmysl a zaměstnanost
Postupně docházelo k hospodářskému a kulturnímu rozvoji města. Na přelomu 17. a 18. století byla dokončena stavba knížecího pivovaru. V 70. letech 19. století se rozvíjí hospodářská činnost – vzniká tabáková továrna (1875 - 1945), továrna na výrobu textilních dutinek (papírna 1884), mrazírny, textilka. Rozmach města dokládá stavba železniční přípojky Lanškroun – Rudoltice v Čechách (1885) k páteřní trati Čech procházející Lanškrounskem (Praha – Česká Třebová – Přerov).

Západní průmyslová zóna Lanškrouna vznikla po roce 1885 poblíž vlakového nádraží a hlavní severojižní silnice (směr Wroclaw, Klodsko - Brno, Vídeň). Dnes tu jsou soustředěny velké průmyslové společnosti opírající se o vysoce kvalifikované pracovníky a vlastní vývoj. Menší východní průmyslová zóna je na protilehlé straně města a soustřeďuje zejména dynamické firmy střední velikosti. Nejen v těchto územích má město do budoucnosti zainvestovány plochy k dalšímu rozvoji firem. Hlavními průmyslovými odvětvími v Lanškrouně jsou elektrotechnický průmysl (výroba elektronických prvků a součástí), strojírenský průmysl (zejména výroba jednoúčelových strojů a nástrojů) papírenský průmysl (výroba, obchod a distribuce papírenských výrobků) a stavebnictví.

Průmyslové podniky zajišťují vysokou zaměstnanost obyvatel Lanškrouna i jeho okolí. Za rozvojem ekonomiky města stojí celá řada úspěšných místních podnikatelů a manažerů, i významné investice mnoha mezinárodních společností, které v Lanškrouně vyrábějí. V desetitisícovém Lanškrouně působí na 250 společností, evidováno je přes 2 000 soukromých podnikatelů a živnostníků. Současná průmyslová síla Lanškrouna se projevuje například tím, že v desetitisícovém městě je jen v samotném průmyslu kolem 6 000 pracovních míst, takže velké firmy dováží své zaměstnance z okruhu 50 km. Z Lanškrouna pochází více než dvě třetiny světové produkce roznětek pro airbagy, z práce lanškrounských techniků a dělníků pochází čtvrtina celosvětové výroby tantalových kondenzátorů, takže například ve svém mobilu nebo automobilu jistě máte řadu součástek vyrobených v Lanškrouně. Obrazek

Školství a vzdělávání
V 2. polovině 19. století vznikají centra vzdělanosti – Gymnázium (1874) a Střední odborná tkalcovská škola. V průběhu 20. století došlo k vzrůstu vlivu českého obyvatelstva ve městě a byla zde zřízena i česká měšťanská škola. Ve městě je nyní pět mateřských škol (pro děti ve věku 3 – 6 let), čtyři základní školy (6 – 15 let), tři střední školy (15 – 18 let). Současné střední školství - Gymnázium, Střední průmyslová škola a střední odborné učiliště a Střední zemědělská škola - poskytují střední všeobecné i odborné vzdělání. Pro hendikepované děti a studenty tu působí speciální a zvláštní škola. Programy, kroužky a aktivity Domu dětí a mládeže mohou využít děti ve volném čase, umělecky nadané žáky a studenty rozvíjí v Lanškrouně Základní umělecká škola Jindřicha Pravečka se zaměřením na taneční a výtvarný obor.

Tipy pro volný čas
V Lanškrouně je možné využít nabídky nejen více než třiceti restaurací, ale i řadu sportovišť. V zimě zve k bruslení či na hokej nová sportovní hala B. Modrého s ledovou plochou, v létě přírodní koupaliště Dlouhý rybník s upravovanou pláží a minigolfem. Po většinu roku je otevřen krytý plavecký bazén při ZŠ Dobrovského (12,5 x 6 m), či velká sportovní hala Střelnice. Celoročně můžete navštívit bowling centrum, posilovnu, fitness studio. Mezi venkovními sportovišti lákají např. kvalitní volejbalové a tenisové kurty či fotbalové hřiště. Po většinu roku je splavná řeka Moravská Sázava z Krasíkova, z nadhledu se na svět můžete podívat v paragliding centru ve Výprachticích nebo využijete možnosti vyhlídkových letů na některém ze třech letišť v okruhu patnácti kilometrů.

Vyberte si dovolenou na Lanškrounsku – najdete tu skvělé zázemí. Čistá příroda, prolínání historických památek a moderního života Vás pohltí. Neradi zůstáváte na místě? Chcete vidět během dovolené Čechy a rovinaté Polabí, Moravu a úrodnou Hanou, Polsko a Klodskou kotlinu? Z Lanškrouna se dostanete na kterékoli z těchto míst do hodiny jízdy autem. Ze své lanškrounské základny můžete být za stejnou dobu na nejvyšších partiích Orlických hor, vystoupáte na Králický Sněžník či navštívíte pevnostní oblast, zdoláte vrcholky Jeseníků a zrelaxujete v termálních lázních, můžete se nechat unést poezií kopců Českomoravské vrchoviny či být pohlceni jeskyněmi Moravského krasu. Poznejte, jak se žije v Lanškrouně – na Zemské koruně.